Fero Jablonovský a Peter Homola privítali jar na Kysuciach
Hneď v prvý jarný deň, keď už krókusy lemovali chodník pred galériou a zvedavo vítali prvých umelcov v tomto roku, prišli naraz dvaja známi výtvarníci z Bratislavy. Počasie nám prialo, a tak nič nebránilo tomu, aby mohla začať vernisáž ich tvorby.
Prvý z dvojice vzácnych hostí bol Fero Jablonovský. Je to známy slovenský typograf, karikaturista, ilustrátor a publicista. Pravidelne ho môžeme stretnúť na Kremnických gagoch (európsky Festival humoru a satiry), lebo práve Fero je dramaturgom tohto úspešného podujatia.
Fero sa narodil v roku 1956 v Modre. Študoval na SPŠ v Prahe. Momentálne žije a tvorí v Bratislave. O tom, že má za sebou veľa aktivít a že mu nie je všetko ľahostajné, svedčia i jeho vyblednuté vlasy. Zároveň mu však dodávajú rysy skúseného umelca. V tvorbe sa venuje kreslenému humoru a karikatúre, knižnej typografii a grafickému dizajnu. Vydal niekoľko zbierok kresleného humoru a množstvo kníh. Spracoval a vydal dielo Jozefa Scheka - Jožinko, ktorý vznikal v minulosti ako seriál na pokračovanie pre časopis Roháč.
Druhý z dvojice bol Peter Homola. Narodil sa v roku 1963 v Bojniciach. Vyštudoval učiteľstvo matematiky, no takmer celý svoj profesionálny život spájal matematiku s kresbou a grafikou. Výjavy zo svojej hlavy kreslí s optimizmom jemu vlastným, pričom testuje rôzne klasické výtvarne techniky. Skúša aj možnosti digitálnych techník a dokonca sa pri tvorbe pohráva aj s umelou inteligenciou. V súčasnosti sa venuje práci v oblasti webdesignu a grafického designu. Svoje kresby publikuje v časopisoch, na karikaturistických súťažiach doma i v zahraničí. Taktiež ilustruje knihy. Jeho kreslený humor je vtipný, popretkávaný absurditami a hlbokou filozofiou. Výborne zvládnutá kresliarka technika umožňuje vyniknúť zobrazovanému obsahu, takže často ani nie je potrebný sprievodný text. Momentálne žije a tvorí v Bratislave.
Diskusia v galérii bola veľmi podnetná. Obaja hostia nám porozprávali o svojej práci a technike kreslenia. Na pretras sa dostala aj tvorba s umelou inteligenciou. Zatiaľ čo Peter s ňou pracuje a využíva ju aj pri programovaní, Fero mu oponoval pri jej využívaní na umeleckú tvorbu. Umelec dá na papier to, čo cíti a ako to vníma a umelá inteligencia ti ponúkne množstvo riešení (obrázkov) a operátor si potom môže vybrať z množstva návrhov ten, ktorý mu bude najviac vyhovovať, bez nejakej vnútornej spätosti k výslednému obrazu.
Čas ubiehal a dohodnutá doba na diskusiu sa rýchlo minula. Veľa myšlienok ešte zostalo nevypovedaných, ale ďakujeme za to všetko, čo sme mali možnosť počuť a zažiť. Dúfame, že raz budeme mať opäť príležitosť sa stretnúť a porozprávať o slovenskej karikatúre.