Vlado Mešár hľadal strateného anjela i na Kysuciach
Podľa meteorológov leto už začalo, astronómovia si ešte pár dni počkajú a počasie si aj tak robí čo chce. Slnečné dni strieda typické aprílové počasie, potom napadnú krúpy až sa zem zafarbí do biela, niekde boli deravé oblaky a padlo toľko vody, že koryta riek ju nestačili pokojne viesť do mora.. No i napriek daždivému a premenlivému počasiu prišiel 14.júna.2024 do Galérie kresleného humoru v Krásne nad Kysucou autor kresleného humoru Vlado Mešár pochádzajúci zo Spišskej Teplice.
V piatok poobede, keď bol ešte čas pred besedou, sme sa vybrali pozrieť okolie. V Zborove nad Bystricou sa nachádza rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Je to jeden z mála kostolov, ktoré boli postavené počas socializmu na Slovensku. Pozoruhodné sú vitráže okien kostola, autorom ktorých je akad. maliar Vincent Hložník a tiež aj korpus Ukrižovaného od akad. sochára Alexandra Trizuljaka.
Cestou sme sa rozprávali ako z kostola v ich obci niekto ukradol anjelov a Vlado si zaumienil, že ich vyrobí z lipového dreva. Lebo veď sa patri, aby v kostole okrem iného boli aj anjeli.
Vlado Mešár sa narodil v roku 1956 v Poprade. Ukončil štúdium na Elektrotechnickej fakulte, Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave, so špecializáciou elektronické počítače. Kresleniu sa venoval už na základnej škole a držalo ho to stále. Iba počas štúdia musel uprednostniť iné vedné disciplíny, aby sa potom z neho stal IT špecialista. Medzitým si kreslil karikatúry spolužiakov a čmáranice, a tak uvoľnil mozgové závity na prijem ďalších odborných informácii. Okrem maľovania ho oslovuje aj sochárstvo, no zatiaľ skúša prácu s drevom.
Prvú karikatúru publikoval v roku 1983. Odvtedy jeho kresby vyšli v mnohých novinách a časopisoch, niektoré z nich boli vystavené na kolektívnych výstavách v Prešove, Brezne, Bratislave, Prahe a Bukurešti. Získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažiach kresleného humoru a satiry. V medzinárodnej súťaži kresleného humoru na tému pivo získal v roku 2022 druhú cenu, v roku 2021 čestné uznanie a v roku 2019 cenu Igora Ševčíka. V súčasnosti uverejňuje najmä v humoristicko-satirickom mesačníku Bumerang, ktorý vychádza ako príloha denníka Šport. V poslednom čase jeho kresby dotvárajú aj stránky časopisu Krásy Slovenska.
„Kreslenie humorných obrázkov sa zdá byť jednoduchá činnosť, ale každý obrázok je akoby krátky film, musí potešiť ľudí, musí mať pointu a musí trafiť do správnej a žiadanej témy. Humorista vymyslí tému ako scenárista, ako kameraman nájde správny uhol pohľadu, zvoli kostýmy, definuje charakter postáv a vzťahy medzi nimi a ako režisér to všetko zosúladí, aby vynikla pointa. Zároveň musí výtvarnú stránku a pointu navzájom vyvážiť. Ak je to všetko navzájom správne pospájané a zladené, potom je to umenie“, rozhovoril sa Vlado Mešár na otázku: “Je kreslený humor umením? “ a pokračuje: „Všetci významní autori kresleného humoru sú aj vynikajúci výtvarní umelci. Mnohí autori majú svoj vlastný výtvarný štýl a tiež i svojskú filozofiu.“
Zo známych českých a slovenských autorov, ktorí ho ovplyvnili vyzdvihuje hlavne Adolfa Borna, Vladimíra Jiránka, Vladimíra Renčína, Fedora Ficu, Alana Lesyka a Andreja Mišaneka. „Samozrejme, že ich je oveľa viac a vážim si všetkých, ktorí idú so svojou kožou (kresbou) na trh. Nie je to jednoduché, lebo záujem o tento druh umenia v poslednom období upadá“, zamýšľa sa Vlado.
Na zaver nášho stretnutia by sme chceli popriať Vladovi Mešárovi veľa trpezlivosti a dobrých nápadov, samozrejme k tomu ešte dobré zdravie a vynikajúce rodinné zázemie a správnu kritiku i naďalej rástol jeho umelecký duch.