Peter Sedlák – tvorca kresleného humoru bez textu
Dva dni pred sviatkom Všetkých svätých sa vybral Peter Sedlák (nar. 1966), rodák z Prešova, na Kysuce. Cestovanie bolo náročne, kolóny na cestách, ako to už na Slovensku býva, ale podarilo sa mu dostať na dohovorený termín do Galérie kresleného humoru v Krásne nad Kysucou. Bolo to dôležité, lebo v tento deň sa tam konala vernisáž jeho tvorby.
Peter Sedlák vyštudoval odbor reštaurovanie nástenných malieb a sgrafít - (Stredná umelecko-priemyselná škola v Košiciach, 1985) a učiteľstvo výtvarnej výchovy a slovenského jazyka (Pedagogická fakulta, 1990). Pracuje ako učiteľ výtvarného odboru Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Mikuláša v Prešove. Venuje sa kreslenému humoru, grafickému dizajnu, ilustrácii a fotografii.
Pri rozhovore s ním sa zdalo, akoby jeho záujmová činnosť, kreslenie vtipných obrázkov, nebola dôležitá činnosť. No keď sa zapozeráte do jeho kresieb, hoci sú nemé a bez textu, prihovoria sa vám vtipnou a nápaditou pointou. Kresba je častokrát veľmi jednoduchá, vypracovaná a či už je farebná, alebo čiernobiela, pôsobí na vás uhladene a vznešene. Pri niektorých obrázkoch musíte viac premýšľať, aby ste odhalili autorov zámer, lebo nemáte k dispozícii žiadny doprovodný text.
Obrazy kreslí perokresbou (čiernobiele), potom ich naskenuje do PC a potom ich buď vymaľuje alebo nechá ako konečnú čiernobielu verziu. V každom prípade mu tento spôsob umožňuje archivovať svoje práce, posielať ich priamo z PC, alebo vyhotovovať farebné verzie.
Autor sa zúčastňuje na výstavách a súťažiach kresleného humoru na Slovensku i v Európe. Na Kremnických gagoch získal ocenenie Zlatý gunár a v súťaži Fraštacký trň získal v roku 2021 prvé miesto. V súťaži Zlatý súdok v Prešove získal v piatom ročníku súťaže (1999) ocenenie. Pri kreslenom humore je umelec náchylnejší k tomu, aby vkĺzol do ironickej alebo výsmešnej polohy, myslí si autor, a to ho trochu brzdí, aby to robil naplno.
Peter má okrem kreslenia aj iné záľuby. Od roku 2012 pripravuje sériu dokumentárnych fotografií "Svietiene" (aj svetlo, aj tieň) s námetom zasvätených ľudí, kňazov, rehoľníkov, veriacich ľudí, liturgie, obradu a chrámu.