Ján Tatarka – posol informácií o tvorbe komiksov

Počas horúcich augustových dní (9.8.2024) prišiel na Kysuce maliar, humorista a tvorca komiksov Ján Tatarka. Bol to prvý humorista z Českej republiky (z Prostějovska), ktorý navštívil Galériu kresleného humoru v Krásne nad Kysucou. Priviezol so sebou na ukážku rôzne materiály, ktorými dokumentoval svoju tvorbu, plagáty reprezentujúce komiksy a pre návštevníkov galérie aj posledné číslo svojho komiksu.

Ján Tatarka popri podnikateľskej práci nakladateľa a vydavateľa kreslí výborné vtipy a komiksy. Kresliť začal už v trinástich rokoch, kedy sa na kresbách z jeho zošitov dokázali zabávať i učitelia. Neskôr sa celkom dobre uchytil v časopise Trnky-Brnky a v roku 1994 začal vydávať vlastný časopis Oraz. Najčastejšími témami jeho vtipov je alkoholizmus, prostitútky, jedlo, manželské vzťahy a všetko, čo sa týka normálneho ľudského života. Politickým vtipom sa vyhýba; jednak ho to nezaujíma a jednak sú na svete aj dôležitejšie témy. Politika je, žiaľ, podľa neho ešte väčšie „svinstvo“ ako všetky nenormálne veci, na ktoré vo svojich vtipoch poukazuje.

Ján nerobí vtipy na objednávku. „Vtip musí v prvom rade pobaviť mňa,“ prezrádza a hneď dodáva, že „vtip, ktorý mňa pobaví, musí byť drsný a drzý“. S tým sa musí pri jeho vtipoch počítať, „niekedy máličko prekračujú aj hranicu slušného správania, ale taký je častokrát aj samotný život.“

Kresliť začal perom a tušom. Výslednú kresbu vymaľoval anilínovými farbami. Pri kreslení strávil takmer polovicu svojho života. Niekedy si obrázok načrtne mäkkou ceruzou, ale väčšinou maľuje postavičky naostro, pretože scénu obrázku má už hotovú v hlave. Ak ho kedysi fascinovali kreslené vtipy, tak neskôr to boli práve komiksy. Teraz robí jedno i druhé, samozrejme, nie naraz.

V kreslení komiksov sa etabloval na popredných miestach v Českej republike. Známy je jeho komiks s hlavnými hrdinami Čolákom a Doláčom (Kráľ podzemia, Na stope, To je ale smola, Návrat Hukanov). Tieto komiksy vydáva i v anglickej mutácii, ale len v obmedzenom množstve, takže je po nich veľký dopyt. Téma komiksov bola v galérii diskutovaná po prvý raz, a tak všetci návštevníci zvedavo počúvali rozprávanie autora. Dozvedeli sa, ako sa tvorí komiks a čo všetko súvisí s tým, aby uzrel svetlo sveta. Večer strávený v prítomnosti Jána Tatarku bol pre všetkých návštevníkov galérie veľkým zážitkom. Nielen preto, že téma komiksov bola nová, ale aj kvôli samotnému autorovi, ktorý svojím rozprávaním všetkých zaujal. Okrem iného prítomným prezradil,  že sa pred 60-timi rokmi narodil na Kysuciach, v Čiernom pri Čadci. Žil tu síce iba jeden a pol roka, ale to nikomu neprekážalo vidieť v ňom skutočného Kysučana. Rozhovor s rodákom sa teda vydaril.

A ešte zážitok s Jánom Tatarkom
Spolu s manželkou sme boli s Jánom a jeho manželkou Katkou na obede v reštaurácii MM aréna v Krásne nad Kysucou. Traja sme si dali anglický rozbif so špargľou, len moja manželka si dala vyprážaný karfiol so zemiakmi. Keď po čase čašníčka pred nás položila taniere s jedlom, manželky sa ešte opýtala: „A tatarku si k tomu nedáte?“ „Tatarku tu už máme,“ odpovedám a pozerám sa na Jána sediaceho vedľa, „...ale môžete priniesť.“ Čašníčka asi veľmi nechápala, no o chvíľku naozaj prišla aj s tatarkou v malej mištičke. A my sme sa s Tatarkovcami s chuťou pustili do jedenia.

Štefan Štrba

Galéria k článku