Vzájomné spoznávanie tradícií vyvrcholilo návštevou vo Frenštáte pod Radhoštěm
Mesto Krásno nad Kysucou a Mesto Frenštát pod Radhoštěm spoločne realizovali projekt Odkrývanie a ochrana spoločného dedičstva. Cieľom projektu bolo spoznávať identitu a tradície cezhraničných regiónov Kysúc a Beskýd.
V rámci projektu boli usporiadané spoločné kultúrne podujatia, vďaka ktorým mali možnosť spoznávať tradície obyvatelia, návštevníci z oboch strán hranice, ako aj zamestnanci oboch samospráv. Úvodným podujatím bolo stavanie mája spojené a rezbárskym sympóziom, v rámci ktorého boli vytvorené sochy, ktoré boli usadené u oboch partnerov. Následne sa uskutočnil tradičný majáles a folklórny festival. Záver projektu bol venovaný Ondrejskému jarmoku v Krásne nad Kysucou a Vianočným trhom vo Frenštáte pod Radhoštěm, na ktorom boli odprezentovaní remeselníci a ľudoví umelci z oboch regiónov. Zorganizovaním série kultúrnych programov s aktívnou účasťou oboch zainteresovaných strán sa tak podarilo prehĺbiť vzájomnú spoluprácu partnerov a zároveň sprostredkovať tradície Kysúc a Beskýd pre návštevníkov a obyvateľov cezhraničného regiónu.
Kultúrne dedičstvo pomaly zaniká, preto cieľom projektu bola najmä jeho ochrana, zachovanie a propagácia, aby naň ľudia nezabúdali, zapájali sa do spoločných aktivít na jeho rozvoj. Realizáciou projektu a zorganizovaním piatich podujatí sme sa pokúsili o zachovania kultúrneho dedičstva v česko- slovenskom pohraničí, striedavo u oboch partnerov. Hlavným cieľom projektu bolo i prehĺbiť cezhraničnú spoluprácu susediacich partnerov prostredníctvom kultúrnych akcií podporujúcich uchovanie a prezentáciu tradícií, zvykov a ľudových remesiel. V rámci realizácie spoločných aktivít (sympózium, výstava, jarmok, festival) došlo počas celého roka 2022 k intenzívnej vzájomnej spolupráci, kultúrnej a spoločenskej interakcii medzi verejnoprávnymi partnermi ako aj návštevníkmi a obyvateľmi cezhraničného regiónu.
Práve v partnerskom meste Frenštát pod Radhoštěm sa konalo posledné podujatie v rámci uvedeného projektu. Začiatok patril oficiálnemu prijatiu na mestskej radnici a zápisom do pamätnej knihy. Predstavitelia samospráv pokračovali vo vzájomnom stretnutí a navzájom si vymenili svoje skúsenosti. Samozrejme nechýbala ani dohoda na ďalšej úspešnej spolupráci. O kultúrny program sa postarala naša domáca Folklórna skupina Vrabčiar. Výsledky šikovnej práce našich remeselníkov boli taktiež odprezentované na miestnom vianočnom trhu.
Už teraz sa veľmi tešíme na ďalšiu medzinárodnú spoluprácu.