Prevencia počas letných horúčav
Leto je pre väčšinu z nás príjemným obdobím roka, okrem zábavy a relaxu však so sebou prináša aj isté nástrahy. Extrémne vysoké teploty spôsobujú pokles výkonnosti, zvýšenú únavnosť, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty či až prehriatie organizmu. Ohrození sú hlavne starší ľudia nad 65 rokov, tehotné ženy, malé deti a dlhodobo chorí.
Ako sa teda správať počas horúčav?
Existuje niekoľko základných zásad, ktoré by sme mali počas horúcich dní dodržiavať, ide o:
1. Dodržiavanie pitného režimu
Pocit smädu je varovným signálom pri značnom nedostatku vody v organizme, preto by mal človek tekutiny dopĺňať priebežne a ešte predtým, než sa dostaví pocit smädu. Potreba tekutín je individuálna a závisí od viacerých faktorov, napr. od telesnej hmotnosti, veku, pohlavia, telesnej aktivity a teploty vzduchu. Optimálny príjem tekutín pre dospelého človeka predstavuje 2 až 3 litre denne (približne 33 ml tekutín na 1 kg tel. hmotnosti). Najideálnejšou tekutinou je obyčajná voda, vhodné sú aj minerálne vody prípadne nesladené čaje. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu či alkoholu. Tekutiny by sa mali prijímať pravidelne a v menších dávkach, taktiež je dôležitá teplota vody – vhodnejšie sú vlažné nápoje.
2. Stravovanie
Strava v letných mesiacoch by mala byť ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou a poskytovať dostatok výživných látok. Mala by obsahovať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, hydiny, rýb, zemiakov a strukovín. Naopak menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.
3. Vhodný odev
Odev by podľa možností mal byť jednovrstvový, voľný, vzdušný, svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné – neumožňujú odparovanie potu.
Nezabúdajte taktiež chrániť svoj zrak kvalitnými slnečnými okuliarmi.
4. Slnenie
Na priame slnenie sú vhodné len ranné a neskoré popoludňajšie hodiny. V prípade pobytu pri vode, na kúpaliskách a v prírode sa treba v čase od 11:00 do 15:00 hod. zdržiavať v tieni. Pri opaľovaní používajte kvalitné krémy s vysokým ochranným faktorom pred UV žiarením.
5. Domácnosť v lete
V domácnosti je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná tienením (žalúziami, roletami), taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Ak používate doma ventilátory - umiestnite a nasmerujte ich tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.
6. Klimatizácia
Aby nám klimatizácia bola na osoh, musí byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol vyšší ako 5 maximálne 7 stupňov Celzia.
7. Obmedzenie aktivít
Starší a chronicky chorí ľudia, by mali svoje aktivity obmedziť na minimum a ak sa dá, z domu vychádzať len ráno a večer (zdroj: www.uvzsr.sk).
Pripravilo:
Oddelenie Výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
www.ruvzca.sk