Čierne skládky odpadu

Povedomie verejnosti o potrebe chrániť životné prostredie sa každým rokom zvyšuje, napriek tomu nelegálnych skládok odpadu pribúda. Sú na rôznych miestach, rôzneho zloženia a rôznej veľkosti, spoločná je však ich výpovedná hodnota o úrovni obyvateľstva a jeho vzťahu k životnému prostrediu.

V našom meste sa  nachádza viacero lokalít, ktoré občania menia na smetiská. Ide nielen o mestské a verejné priestranstvá, ale i súkromné pozemky. Súčasná doba kladie na mestá obrovské nároky v oblasti životného prostredia a odpadového hospodárstva. Preto sa mesto Krásno nad Kysucou obracia na verejnosť s prosbou o pomoc, aby v prípade znečisťovania životného prostredia na celom území mesta či pri podozrení na zakladanie čiernych skládok neodkladne kontaktovali Mestskú políciu alebo referát životného prostredia.Každý z nás môže prispieť k zlepšovaniu kvality životného prostredia tým, že sa budeme aktívne zaujímať o svoje okolie. Čierne skládky odpadov sú nielen estetickou škvrnou, ale predstavujú tiež  potenciálny zdroj znečistenia vody a pôdy. Vytvárať nelegálne skládky je zakázané hneď viacerými zákonmi (zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch, zákon č. 364/2004 Z.z. o vodách, zákon č. 220/2004 Z.z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy ...).

Súčasný zákon o odpadoch zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom.  Ministerstvo životného prostredia sprísnilo v novom zákone o odpadoch postihy za vytváranie nelegálnych skládok. Pre fyzické osoby až do výšky 1500,- eur a pre právnické osoby sa výška pokuty v najkrajnejšom prípade vyšplhá až na 350 000,- eur.